Марки гофрокартону ― розкриваємо таємницю букв і чисел
Гофрокартон ― популярний матеріал для пакування. Попит на нього зумовлений хорошими характеристиками за невисокої ціни. Враховуючи широкий спектр запитів, виготовляються різні марки гофрокартону. Щоб не помилитися з вибором, важливо знати позначення, вміти їх розшифровувати.
Зміст:
- Коротко про матеріал.
- Основне маркування.
- Додаткове маркування.
- Приклад маркування.
- Сфера використання.
Коротко про матеріал
Перш ніж починати розбиратися, чим аркуші Т-23 відрізняються від П-32, дізнаватися про тонкощі маркування, потрібно вивчити особливості пакувального матеріалу. Гофрокартон має багатошарову структуру, в якій гладкі (лайнери) аркуші чергуються з хвилястими (флютингами). Їхня щільність варіюється в межах від 100 до 140 г/м². Таких шарів може бути від 2 до 7. Детально про виробництво читайте тут. Структура, а також висота гофри впливає на експлуатаційні показники та сферу застосування.
Загальні плюси гофрокартону:
- універсальність. Можна підібрати матеріал для виготовлення коробок, лотків, піддонів;
- невелика вага при відмінних показниках міцності;
- простота застосування та утилізації;
- екологічність. Матеріал повністю безпечний, не впливає на показники вмісту;
- демократична ціна.
Основне маркування
Згідно з чинним ДСТУ, марка гофрокартону показує його важливі особливості. Вона включає:
- літеру. С ― семишаровий, П ― п'ятишаровий, Т ― тришаровий, Д ― двошаровий;
- дві цифри. Вказують на якість сировини, сферу її використання.
Важливо! Збільшення другого показника (максимально 7) свідчить про зростання якісних характеристик гофрокартону. Так, марка Т-24 краща за Т-21.
Також виготовляються спеціальні види гофрокартону, їх можуть позначати іншими символами. Наприклад, тришаровий слабкий матеріал КГ застосовується для створення малогабаритного паковання або як аркуші для перестилання.
Додаткове маркування
Інші важливі відмінності гофрокартону, які можуть бути введені в маркування, — профіль, висота хвилі. Вони визначають міцнісні й амортизаційні показники паковання. Мають найбільший попит аркуші профілю С та В. Перший підходить для пакування різних груп товарів. Він характеризується гарною пружністю та стійкістю до механічних впливів. Гофрокартон із профілем В використовується для транспортування некрихкої продукції. Він має високу жорсткість, але знижені амортизаційні показники. У п'ятишаровому гофрокартоні часто комбінують гофр зазначених профілів. Це дозволяє досягти хороших експлуатаційних параметрів без підвищення вартості.
У деяких галузях важливим є визначення кольору гофрокартону, і воно вводиться в маркування. У косметологічній, харчовій та інших сферах популярний білий картон, який виглядає привабливо. З нього створюють споживче, презентаційне паковання. Для транспортувальної, складської тари колір не має значення. Такі коробки виготовляються із бурого гофрокартону.
Приклад маркування
Для більшої наочності пропонуємо розібрати маркування на прикладі. Є позначення: П-35 бур. ВС. Це означає, що пропонується п'ятишаровий матеріал із досить високими показниками якості. Його гофр має різну висоту хвилі. Одна ― профілю В, інша ― С. Усі шари гофрокартону зазначеної марки бурого кольору.
Сфера використання
Найдешевшим і найпростішим у виготовленні є гофрокартон марки Д. Але через його низьку жорсткість він застосовується тільки як індивідуальне паковання чи як амортизаційні прошарки.
Матеріал із маркуванням від Т-11 до Т-15 можна використовувати у виробництві невеликих коробок, на які буде нанесено художнє оформлення. Більш універсальний матеріал із позначенням Т-22 ― Т-25. Паковання з нього здатне витримувати навантаження до 20-25 кг. П'ятишаровий гофрокартон марки П-31 і більше призначений для транспортування великогабаритної продукції. Допустиме навантаження на таку тару ― не більше 100 кг. Ламінований матеріал із підвищеною стійкістю до вологи використовується при виготовленні картонних піддонів. Вони є чудовою альтернативою дерев'яним конструкціям, відповідають стандарту ISPM15, не вимагають додаткової санобробки. Тому потрібні під час проведення експортно-імпортних операцій.
Марка гофрокартону ― важлива характеристика. Вона вказує на його структуру та якість. Від правильності вибору матеріалу залежить надійність та ефективність паковання.